دامی برای کشتار در شهر نداریم/نرخ واقعی گوشت قرمز، ۳۸ هزار تومان

گوشت ارمنستان برای تنظیم بازار به اصفهان نرسید
دسامبر 13, 2016
دردسر فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای قصابان اصفهانی
ژانویه 28, 2017


اتحادیه ها نقشی در افزایش قیمت گوشت ندارند

حبیب اله سازمند با بیان اینکه اتحادیه ها نقشی در افزایش قیمت گوشت قرمز ندارند، افزود: در اصفهان دام سبک به اندازه کافی نیست به گونه ای که ۳۰ درصد دام مورد نیاز از داخل استان و ۷۰ درصد بقیه از استان ها و شهرهای دیگر همچون کردستان، خرم آباد و … تامین می شود.
به گفته وی، در این شرایط با توجه به بالا بودن قیمت آذوقه دام و هزینه های حمل و نقل برای جابجایی دام به اصفهان، نرخ گوشت قرمز افزایش می یابد، این در حالیست که عده ای به اشتباه تصور می کنند قصاب ها گوشت را گران می کنند.
دبیر اتحادیه فروشندگان گوشت قرمز اصفهان با بیان اینکه جهاد کشاورزی اعلام می کند هر کیلو گوسفند و دام با نرخ ۱۱ تا ۱۴ هزار تومان وجود دارد، تصریح کرد: با وجود این ادعا طی چند روز گذشته در کشتارگاه های اصفهان دامی برای کشتار وجود نداشته است.
وی با بیان اینکه با وجود بازار بد گوشت قرمز، اصفهان تنها شهری است که گوشت را با دو نرخ عرضه می کند، اظهار داشت: در اصفهان برای استفاده بیشتر مردم، گوشت با دو قیمت درجه یک و درجه دو فروخته می شود.


۲۰ درصد مشکل بازار گوشت مربوط به فصل زمستان است

نائب رئیس دوم اتحادیه گوشت قرمز اصفهان نیز با تاکید بر اینکه دلیل کمبود گوشت طی روزهای گذشته مربوط به قصابان نیست، افزود: قصابان تنها توزیع کننده گوشت قرمز است.
به اعتقاد اصغر پورباطنی، قصاب ها، دلال و واسطه نیستند و تنها مجبورند گوشت را به قیمت روز خریداری و بفروشند.
نائب رئیس اول اتحادیه گوشت قرمز اصفهان نیز در تشریح مشکلات این بازار، گفت: ۲۰ درصد مشکل بازار گوشت را مربوط به فصل زمستان است چرا که بخش عمده ای از دام اصفهان از دیگر استان ها وارد می شود و با توجه به هوای سرد، شاهد مشکلاتی در جابجایی دام هستیم.
عبدالرسول آقاجانی بیان داشت: به دلیل شرایط موجود طی ۳ ماه گذشته، نرخ گوشت قرمز حدود ۷ هزار تومان گران شده و در این فضا متاسفانه شرکت پشتیبانی امور دام نیز فعالیت خوبی نداشته است.


گوشت قرمز در سه ماه ۷ هزار تومان گران شد

وی همچنین تاکید کرد: دام سبک اصفهان گران نشده بلکه دام سنگین آن حدود ۷ هزار تومان افزایش داشته این در حالیست که اکثر مردم اصفهان تمایل به مصرف گوشت گوسفند دارند.
نائب رئیس اول اتحادیه گوشت قرمز اصفهان با تاکید بر اینکه اتحادیه گوشت قرمز سعی کرده در این شرایط از گرانی بیشتر گوشت جلوگیری کند، گفت: در حالیکه قصابان گوشت را با قیمتی حدود ۳۸ هزار تومان تهیه می کنند، اتحادیه به آنها اعلام کرده که هر کیلو گوشت قرمز را با نرخ ۳۶ هزار تومان به مردم عرضه کنند.
وی با بیان اینکه متاسفانه در این شرایط برخی از بازارچه های روز، فروشگاه ها و تعاونی ها بر شرایط بد بازار دامن زده اند، اظهار داشت: در این بازارها، گوشت درجه یک و دو با یکدیگر مخلوط و ۲ هزار تومان کمتر از قصابی ها به مردم عرضه می شود.قصابی های زیرنظر اتحادیه با قیمت مصوب گوشت را می فروشند

به گفته آقاجانی، در این فضا که قصابی ها زیر نظر اتحادیه قرار دارند و با نرخ مصوب گوشت را می فروشند، با قیمت های متفاوت این فروشگاه ها، ضرر می بینند.
وی تاکید کرد: بیش از ۹۵ درصد قصابان برخی از فروشگاه های روز، شرایط گرفتن پروانه از اتحادیه را ندارند و اکنون بدون مجوز اتحادیه مشغول فعالیتند.
نائب رئیس اول اتحادیه گوشت قرمز اصفهان گفت: شرایط به گونه ای شده که فروشگاه های بزرگ منجر به تعطیلی بسیاری از واحدهای صنفی خُرد شده است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۹۰۰ قصاب در شهرستان اصفهان دارای پروانه کسب از اتحادیه و یا در حال اخذ مجوز هستند، بیان داشت: متاسفانه عده ای از قصابی های سطح شهر شرایط لازم برای گرفتن پروانه را ندارند و برخی نیز در حومه شهر به دلیل سهل انگاری مجوز کسب خود را دریافت نکرده اند.

 

ستاد تنظیم بازار قیمت را تعیین می کند

بازرس اتحادیه گوشت قرمز اصفهان نیز با تاکید بر اینکه تمام فروشگاه های زیرمجموعه اتحادیه باید لیبل مربوط به این اتحادیه را بر شیشه مغازه های خود نصب کنند، گفت: اتحادیه تنها در مورد تخلفات این واحدها می تواند پاسخگوی شکایات مردم باشد.
مصطفی خیری با تاکید بر اینکه مطابق قانون نظام صنفی، اتحادیه تعیین کننده قیمت نیست، تصریح کرد: ما تنها پیشنهاد قیمت را ارائه می دهیم اما تصمیم گیرنده اصلی ستاد تنظیم بازار است.
به گفته وی، تنها ۳۰ درصد قصابی ها شهر اصفهان زیر نظر اتحادیه هستند و ۷۰ درصد دیگر در دست بازارچه های روز، تعاونی ها و سیتی سنتر است.
بازرس اتحادیه گوشت قرمز اصفهان تصریح کرد کرد: نظر اتحادیه گوشت این است که تنها گوشت قرمز در فروشگاه های بزرگ به صورت بسته بندی عرضه شود و عرضه گرم و مستقیم آن توسط قصابی های دارای مجوز باشد.قیمت واقعی گوشت قرمز ۳۸ هزار تومان است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر قیمت پایین گوشت های چرخ کرده بازار، گفت: متاسفانه طی آزمایشی که دانشگاه خوراسگان بر روی گوشت های چرخ کرده انجام داد، این مدل گوشت تنها مخلوطی از گله گاو و سنگدان مرغ است که متاسفانه با نرخ پایین به عنوان گوشت چرخ کرده آماده به مردم عرضه می شود.
رئیس اتحادیه گوشت قرمز شهر اصفهان، در خصوص بازار گوشت قرمز نیز، گفت: قیمت واقعی هر کیلو گوشت قرمز ۳۸ هزار تومان است اما اتحادیه اصفهان سعی کرده با کنترل قیمت، این فراورده پروتئینی را با نرخ ۳۶ هزار تومان ثابت نگه دارد.
رضا انصاری گفت: گرانی گوشت اصلا مربوط به قصابان نیست برخی از فروشگاه های روز بر گرانی گوشت قرمز دامن می زنند.
برای جلوگیری از گرانی گوشت قرمز، دولت باید نظارت کند
به اعتقاد وی، برای جلوگیری از گرانی بیشتر گوشت قرمز، خود دولت باید نظارت کند و گوشت را وارد کشور کند.
رئیس اتحادیه گوشت قرمز شهر اصفهان در پاسخ به سوالی مبنی بر پیش بینی بازار شب عید، تصریح کرد: با توجه به مشکلات موجود امکان پیش بینی قیمت گوشت قرمز (گرانی و یا کاهش قیت آن) برای شب عید وجود ندارد.
انصاری همچنین به قیمت های مورد تایید اتحادیه برای گوشت قرمز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر گوشت درجه یک بره با استخوان و مخلوط دنبه ۳۶ هزار تومان، گوشت گوسفندی درجه دو مخلوط بدون استخوان با دنبه ۳۱ هزار تومان، گوشت گوساله مخلوط بدون استخوان ۳۲ هزار تومان، گوشت ران گوساله ۳۵ هزار تومان و گوشت شتر بدون استخوان مخلوط ۳۸ هزار تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *